Pierwsze bociany przyleciały do Racławic Śląskich! Tradycji stało się zadość
Dziś do Racławic Śląskich powróciły pierwsze bociany, zwiastując nie tylko wiosnę, ale i kontynuację wieloletniej tradycji.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Dziś do Racławic Śląskich powróciły pierwsze bociany, zwiastując nie tylko wiosnę, ale i kontynuację wieloletniej tradycji.
Z końcem tegorocznej zimy na dworcu kolejowym w Racławicach Śląskich rozpoczęły się prace remontowe, które zaskoczyły niejednego mieszkańca i pasażera.
Dziś w parafii Racławice Śląskie wierni mają wyjątkową okazję do zatrzymania się na chwilę i oddania się modlitwie w obecności Chrystusa. Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu trwa od rana i zakończy się o godzinie 15:00.
W sobotę, 15 marca 2025 roku, odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Racławicach Śląskich. Podczas spotkania podsumowano działalność jednostki w minionym roku, przedstawiono raporty finansowe oraz omówiono plany na kolejne miesiące.
W ostatnią sobotę społeczność Racławic Śląskich miała okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu - jubileuszowych urodzinach Pana Romana Mariana Jonaka, wieloletniego Dyrektora Szkoły Podstawowej w Racławicach Śląskich.
Mieszkańcy Racławic Śląskich muszą przygotować się na czasowe (występujące przez trzy dni) przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Popielec, czyli Środa Popielcowa, to wyjątkowy dzień w Kościele katolickim, który rozpoczyna Wielki Post - czterdziestodniowy okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych.
Zobacz, co szczególnie polecamy w nowym wydaniu gazety.
Około 100 lat temu w ówczesnej głogóweckiej gazecie "Oberglogauer Zeitung" opublikowano serię artykułów pod wspólnym tytułem: "Spis miejsc Racławic Śląskich". Ich autorem był racławicki rektor szkolny (dzisiejszy dyrektor) Josef Pfeifer. Choć niewiele o nim wiadomo, to już na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że był jednym z najwybitniejszych badaczy lokalnej historii.
Dziś, 4 marca, obchodzimy święto św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy, który zasłynął swoją pobożnością, sprawiedliwością oraz troską o ubogich. W tym dniu pamiętamy szczególnie o poprzednim proboszczu racławickiej parafii, ks. Kazimierzu Świstku. Był on twardym proboszczem o jasnych zasadach, który otwarcie mówił o wszystkich wadach naszej parafii. Historię jego duszpasterzowania prezentujemy w tym obszernym artykule.
21 grudnia 2007 roku Polska, wraz z ośmioma innymi nowymi członkami Unii Europejskiej, przystąpiła do strefy Schengen, umożliwiającej swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych.
Propozycja wysłana do miliardera z Ameryki to genialne zagranie marketingowe, na którym może zyskać każdy z nas.
W Racławicach Śląskich Tłusty Czwartek okazał się prawdziwą ucztą nie tylko dla podniebienia, ale i dla oczu. Uroczystość obfitowała w liczne atrakcje, które wprowadziły uczestników w karnawałowy nastrój i zjednoczyły całą społeczność szkolną oraz lokalną.
7 sierpnia 1875 roku, w gazecie Illustrirte Zeitung wydanej w Lipsku, ukazał się obszerny artykuł opisujący budowę kolei w Racławicach Śląskich. W publikacji mówiono, że przedsięwzięcie to jest dziełem czarodzieja - bowiem wzniesiono tutaj najwyższe nasypy kolejowe na całym Śląsku, które do dziś budzą podziw.
W miniony piątek w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Racławicach Śląskich odbyło się Zebranie Wiejskie.
Pełna lista wszystkich mieszkańców Racławic Śląskich, którzy zmarli w 2024 roku
Petycja wysłana przez władze gminy Głogówek, podpisana przez tysiące osób, przyniosła efekt. Eksperci rządowi ponownie umieścili budowę zbiornika przeciwpowodziowego w Racławicach Śląskich na liście inwestycji do realizacji. Jest jednak poważny problem - brak finansowania.
W archiwach natrafiłem na ponad pięćdziesięcioletni egzemplarz niemieckiej gazety "Leobschützer Heimatbrief", w którym znalazłem niemal sensacyjny artykuł. Jego autorem był inżynier Paul Imer, który przed II wojną światową pełnił funkcję nadzorcy technicznego mostu kolejowego w Racławicach Śląskich.
Od początku lutego w Racławicach Śląskich trwa remont polnej drogi, która dawniej nosiła nazwę "górska droga".
A w nim sporo informacji o Racławicach Śląskich. Szczególnie polecamy lekturę następujących tekstów:
193 dzień roku
Wschód słońca: 4:54.
Górowanie słońca: 12:55.
Zachód słońca: 20:57,
Brzask:: 04:11, Zmierzch:: 21:40,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 29 minut.
Imieniny:
Jana, Brunona, Bonifacego
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika
Święta i dni nietypowe:
Dzień ludności
Kartka z kalendarza
1892 ur.: Bruno Schulz - prozaik, krytyk literacki, grafik, rysownik