Kolejna potężna ulewa nad Racławicami Śląskimi
Do deszczu doszedł huraganowy wiatr. Ucierpiały boczne ulice, są zniszczenia.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Bądź na bieżąco! Na naszej stronie znajdziesz najnowsze wiadomości, artykuły i aktualności dotyczące Racławic Śląskich. Śledź nas regularnie, aby nie przegapić ważnych wydarzeń i informacji z życia naszej społeczności.
Do deszczu doszedł huraganowy wiatr. Ucierpiały boczne ulice, są zniszczenia.
Poniżej przedstawiam moją polemikę z tekstem opublikowanym wczoraj na stronie NTO.pl. Zawarta w nim informacja, jakoby rządowi nie podobało się dofinansowanie projektów z programu Kolej+, w których planuje się kursowanie jedynie czterech par pociągów dziennie - co rzeczywiście zakłada nasze województwo - może stać się wygodnym pretekstem do przerwania prac nad ich realizacją. Nie możemy dopuścić do tego, by takie argumenty, służące wyłącznie przeciwnikom tej inwestycji i prowadzące do dalszej marginalizacji naszego regionu, trafiały do opinii publicznej bez odpowiedzi z naszej strony. Nasze województwo powinno zmienić swoje myślenie na temat liczby pociągów uruchamianych na liniach położonych z dala od Opola. Nasz region, to też jest województwo opolskie.
Wynik był do przewidzenia. Już po pierwszej turze wyborów prezydenckich można było przypuszczać, jak rozłożą się głosy mieszkańców w decydującym starciu.
Od kilku osób słyszałem już wcześniej, że możliwe jest piesze przejście z Racławic Śląskich do najbliższej po czeskiej stronie wsi - Studnic, przysiółka położonego na północ od Osoblahy. Sam, przeglądając dokładnie mapy, dochodziłem do podobnych wniosków - i niedawno postanowiłem to sprawdzić osobiście.
Burze w maju nie są niczym niezwykłym - to przecież miesiąc przejściowy, pełen dynamicznych zjawisk atmosferycznych. Jednak kiedy za oknem panuje chłód, a temperatura przypomina raczej wczesną wiosnę niż późną wiosnę, mało kto spodziewa się gwałtownego załamania pogody. Tym bardziej zaskoczyło dzisiejsze oberwanie chmury, które - choć krótkie - znów narobiło szkód.
W niedzielne popołudnie, 25 maja, wierni z Racławic Śląskich zebrali się przy przydrożnym krzyżu, znajdującym się przy starej drodze łączącej nasze sołectwo z Wierzchem, aby wspólnie zakończyć tegoroczny cykl nabożeństw majowych.
W sobotę, 3 maja 2025 roku, w Racławicach Śląskich odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka - święta wszystkich druhów i druhen, którzy na co dzień z oddaniem służą lokalnej społeczności. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się od zbiórki pododdziału OSP oraz wspólnego przemarszu do kościoła parafialnego przy akompaniamencie Racławickiej Orkiestry Dętej.
Już za kilka lat mieszkańcy Głubczyc, Racławic Śląskich i okolicznych miejscowości znów będą mogli korzystać z połączeń kolejowych do Raciborza, a w szerszej perspektywie (przesiadki) do Opola, Wiednia, Bielska-Białej itd.
Na styku trzech miejscowości - Racławic Śląskich, Laskowic i Pawłowic Śląskich - znajduje się około 5-metrowa kolumna graniczna, znana jako Szwedzki Słup. Przed wybudowaniem linii kolejowej była doskonale widoczna, ponieważ postawiono ją w najwyżej położonym punkcie okolicy - na szczycie pagórka niemal całkowicie pozbawionego drzew.
W niedzielę, 18 maja, w Racławicach Śląskich odbyło się kolejne nabożeństwo majowe przy jednym z przydrożnych krzyży - tym razem przy ul. Stefana Batorego.
Wczoraj odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Już wiadomo, że - na podstawie wstępnych wyników krajowych - czeka nas druga tura, która zaplanowana została na 1 czerwca.
W nocy z 24 na 25 sierpnia 1996 roku na stacji kolejowej w Kędzierzynie-Koźlu doszło do tragicznego wypadku, który na długo zapisał się w pamięci świadków oraz pasażerów pociągu pospiesznego relacji Kraków Główny - Jelenia Góra.
Każdy, kto w minioną niedzielę wziął udział w pielgrzymce do granicznej kapliczki, z pewnością zauważył, jak bardzo zmieniła się stara, zapomniana droga prowadząca w stronę Osoblahy. Przez lata trakt ten zarósł i zapadł się niemal zupełnie, przypominając bardziej nierówną, polną ścieżkę niż drogę o jakiejkolwiek historii.
W nim sporo informacji o całej gminie Głogówek, także o tym, co ciekawego działa się w ostatnim czasie w Racławicach Śląskich. Szczególnie polecam lekturę następujących tekstów:
Wczoraj odbyła się wyjątkowa wędrówka, która zaowocowała nie tylko serią pięknych zdjęć, ale także nagraniem krótkiego filmu ukazującego malownicze krajobrazy naszej okolicy oraz pielgrzymkę do granicznej kapliczki.
W niedzielę, 11 maja, około stu mieszkańców Racławic Śląskich oraz okolicznych miejscowości wyruszyło na coroczną pielgrzymkę do kapliczki maryjnej położonej bezpośrednio przy granicy państwowej. To wyjątkowe wydarzenie religijne i wspólnotowe, zakorzenione w lokalnej tradycji, co roku gromadzi wiernych pragnących w modlitwie pokonać drogę prowadzącą przez pola, lasy i graniczny wąwóz.
Już jutro, w niedzielę, odbędzie się coroczna pielgrzymka do maryjnej kapliczki położonej bezpośrednio przy granicy państwowej. Wymarsz pielgrzymów spod kościoła parafialnego zaplanowano na godzinę 14:00.
W Racławicach Śląskich rozpoczął się kolejny etap prac remontowych na drodze wojewódzkiej nr 417. Tym razem drogowcy skupili się na odcinku przebiegającym przez centralną część miejscowości - od ronda w kierunku szkoły podstawowej oraz wiaduktu kolejowego.
Po wojnie edukacja w Racławicach Śląskich zaczęła odradzać się z trudem, ale i z ogromnym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Dnia 10 lipca 1945 roku Inspektor Szkolny z Prudnika powierzył Janowi Chramcowi kierowanie miejscową placówką oświatową, która została zorganizowana w budynku przy obecnej ul. Kościelnej - tym samym, w którym przed wojną mieściła się niemiecka szkoła.
Peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej to jedno z najbardziej doniosłych i poruszających wydarzeń religijnych we współczesnym Kościele katolickim w Polsce.
192 dzień roku
Wschód słońca: 4:52.
Górowanie słońca: 12:55.
Zachód słońca: 20:58,
Brzask:: 04:10, Zmierzch:: 21:41,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 31 minut.
Imieniny:
Olgi, Kaliny, Benedykta
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Święta i dni nietypowe:
Dzień imprezy
Kartka z kalendarza
1943: "Krwawa niedziela" na Wołyniu. Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały prawie sto wsi w powiatach: horochowskim, kowelskim i włodzimierskim na Wołyniu. Członkowie UPA wspomagani przez ukraińską czerń rozpoczęli systematyczną rzeź ludności polskiej. Tylko w lipcu 1943 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na ponad 500 wiosek, zabijając kilkanaście tysięcy osób. Ogółem liczbę ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu ocenia się na 60-70 tysięcy osób, a z Małopolską na ok. 130 tyś.