Nie żyje ks. Eugeniusz Dębicki
Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. W dniu wczorajszym (13 kwietnia) nagle zmarł śp. Ks. Eugeniusz Dębicki, który w ostatnich latach pracował jako proboszcz w parafii Matki Bożej w Raciborzu.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. W dniu wczorajszym (13 kwietnia) nagle zmarł śp. Ks. Eugeniusz Dębicki, który w ostatnich latach pracował jako proboszcz w parafii Matki Bożej w Raciborzu.
Jedna z obiecanych przez władze gminy inwestycji praktycznie dobiega końca. Plac przed racławickim Domem Ludowym wypiękniał.
Dziś o godzinie 20 poziom rzeki Osobłogi na wodowskazie w Racławicach Śląskich wynosił 260 centymetrów. O 10 centymetrów przekroczony jest stan ostrzegawczy. Aktualizacja sobota 12:00.
Pierwszego bociana w Racławicach widziano już 22 marca. Później przyszła ponownie zima i słuch o tych ptakach zaginął.
Wczoraj (sobota) otrzymaliśmy informację o tym, że nieznany sprawca lub sprawcy próbowali się włamać do racławickiej remizy strażackiej. To nieodosobniony przypadek w ostatnim czasie w naszym regionie.
Rajdy piesze po drugiej stronie granicy są niezwykle popularne. W sezonie wiosna-jesień w zasadzie co kilka tygodni można wziąć udział w czeskich imprezach tego typu. Co ciekawe już za tydzień w sobotę, to Czesi przyjdą do nas.
Już 1 lipca zmieniają się przepisy określające odbiór odpadów na terenie gmin. Zwiększa się odpowiedzialność lokalnych samorządów.
13 lat temu zawieszono kursowanie pociągów na liniach kolejowych, których łączna długość szacowna jest na blisko 1000 kilometrów. W naszej okolicy zawieszono kursowanie pociągów między innymi na liniach Racławice Śląskie-Głubczyce-Racibórz, Opole-Kluczbork, Nysa-Brzeg.
Przed nami wspaniały czas świąteczny: czas radości i rodzinnej atmosfery. Oto nasze życzenia dla naszych czytelników.
Zgodnie z naszym zwyczajem w Wielką Sobotę na racławickiej stronie internetowej prezentujemy zdjęcia Bożego Grobu w Racławicach Śląskich.
Dotrzymujemy słowa danego naszym czytelnikom na początku tego roku i dziś uruchamiamy nową wersję strony internetowej Racławic Śląskich, która prócz archiwalnego materiału udostępnia wiele ciekawych nowości. Zobacz najważniejsze zmiany.
Trwa najważniejszy okres w kościele katolickim, stanowiący szczyt roku liturgicznego. Zobacz racławicki porządek nabożeństw na okres od Wielkiego Czwartku do Wielkanocy.
Walne zebranie członków Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Racławicach było okazją do podsumowania ostatnich miesięcy działalności grupy i prezentacji najbliższych planów.
Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie racławickiego komitetu dożynkowego. Podzielono najważniejsze zadania. Każdy może dołączyć do pomocy.
Już w najbliższy weekend planowane jest zebranie członków Stowarzyszenia Miłośników Kolei Racławice Śląskie.
Chyba nikomu nie trzeba mówić jak wygląda krzywa wykresu funkcji sinus. Bardzo podobnie w ostatnim tygodniu wygląda poziom rzeki Osobłogi, który co chwilę zbliża się do stanu ostrzegawczego.
Premiera nowej wersji strony internetowej Racławic Śląskich zbliża się wielkimi krokami. Już teraz zdradzamy kilka niespodzianek.
Już w najbliższy czwartek rozpoczną się parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Zobacz program.
Dziś Benedyk XVI nie jest już papieżem, a w Watykanie panuje Sede Vacante. Warto wrócić wspomnieniami do dnia, w którym mieszkańcy Racławic Śląskich mieli okazję z bliska poznać Ojca Świętego.
Zgodnie z wieloletnią parafialną tradycją 1 marca zmienia się godzina odprawiania w tygodniu Mszy Świętych i nabożeństw.
192 dzień roku
Wschód słońca: 4:52.
Górowanie słońca: 12:55.
Zachód słońca: 20:58,
Brzask:: 04:10, Zmierzch:: 21:41,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 31 minut.
Imieniny:
Olgi, Kaliny, Benedykta
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Święta i dni nietypowe:
Dzień imprezy
Kartka z kalendarza
1943: "Krwawa niedziela" na Wołyniu. Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały prawie sto wsi w powiatach: horochowskim, kowelskim i włodzimierskim na Wołyniu. Członkowie UPA wspomagani przez ukraińską czerń rozpoczęli systematyczną rzeź ludności polskiej. Tylko w lipcu 1943 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na ponad 500 wiosek, zabijając kilkanaście tysięcy osób. Ogółem liczbę ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu ocenia się na 60-70 tysięcy osób, a z Małopolską na ok. 130 tyś.