Dziś: sobota, 12 lipca 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

O racławickim burmistrzu, którego więzili naziści

Jaką tajemnicę kryje pewne wspomnienie o racławicki burmistrzu, który był Niemcem i trafił do więzienia za sprawą ówczesnych narodowych socjalistów? Co ciekawe o tym burmistrzu nie wspomina żadna z książek, a jego danych próżno szukać w starych spisach mieszkańców Racławic. Te tajemnice postaramy się to rozwikłać w tym artykule.

W tym artykule przyjrzymy się ciekawej sprawie pewnego burmistrza, który jak zapewnia autor wspomnień był rodowitym Niemcem i trafił do nazistowskiego więzienia. Burmistrza tego nie opisuje żadna książka ani żadne drukowane źródło. Wypada zadać pytanie: dlaczego? Wspomina o nim w swoich pamiętnikach jedynie były mieszkaniec naszej miejscowości. Sceptycy powiedzą, że może wymyślać i pisać nieprawdę, ale wszystkie podane przez niego informacje okazywały się trafne. Przykładowo wiedział dokładnie, gdzie znajduje się stary niemiecki samolot wykopany jakiś czas temu na jednym z racławickich pól.

Pisze on: po powrocie do Racławic okazało się, że w miejscowości została już zorganizowana komandytura rosyjskiego wojska i było wielu żołnierzy. Ich dowództwo mieściło się przy ulicy Niederdorfstr. Na dworcu urzędowała już polska urzędniczka. Pracował tam także burmistrz Lienek. Był on Niemcem, swego czasu więzionym przez nazistów. Pracował wcześniej jako kolejarz i bardzo dobrze władał językiem polskim. Wiem o tym bardzo dobrze, ponieważ Pan Lienek i mój ojciec znali się doskonale. Pan Lienek załatwił potem mojemu ojcu dwa konie, które były przez nas pilnowane i karmione. Mogliśmy wykorzystywać je do pracy. Często konie te przygotowywaliśmy dla urzędników kolejowych.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Dni Gminy Głogówek

Święto Głogówka - Dni Gminy i Jubileusz 800-lecia! [13-15 czerwca 2025]

Już w ten weekend Głogówek stanie się centrum wyjątkowych wydarzeń - startują uroczyste obchody 800-lecia miasta oraz Dni Gminy Głogówek. Czeka nas trzydniowe święto pełne muzyki, historii, wzruszeń i wspólnej zabawy!


Szkoła

Kowal pozostał nieugięty kiedy budowano nową szkołę. Po wojnie było bardzo ciężko.

Po wojnie edukacja w Racławicach Śląskich zaczęła odradzać się z trudem, ale i z ogromnym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Dnia 10 lipca 1945 roku Inspektor Szkolny z Prudnika powierzył Janowi Chramcowi kierowanie miejscową placówką oświatową, która została zorganizowana w budynku przy obecnej ul. Kościelnej - tym samym, w którym przed wojną mieściła się niemiecka szkoła.


Pomnik ofiar

Dlaczego na niemieckim pomniku wojennym z Racławic są imiona i nazwiska kobiet?

Przed wybuchem II wojny światowej, każdej jesieni w tzw. Zakątku Sedanu - nieopodal posiadłości Józefa Cyrusa - organizowano w Racławicach Śląskich wojskowe pikniki. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców wsi i okolic.


Pożary

Pożary w czasie budowy kolei przez Racławice Śląskie. Czasy, kiedy spaliło się prawie pół wioski

Budowa linii kolejowej przez Racławice Śląskie w latach 1874-1876 była ogromnym wyzwaniem technicznym i społecznym. Oprócz pozytywnego wpływu na rozwój miejscowości, wiązała się również z licznymi dramatycznymi wydarzeniami, w tym serią niszczycielskich pożarów.


Historia

Kto kopał groby i ilu ludzi zginęło w czasie II wojny światowej w Racławicach Śląskich. Gdzie może znajdować się największy masowy grób z czasów II wojny światowej

Walki w Racławicach Śląskich ustały powoli. Spokój zapanował dopiero w środę, 21 marca 1945 roku. W okolicy nie było już żołnierzy niemieckich - albo zginęli, albo uciekli. Kilku ukrywało się jeszcze w lasach. Tego dnia Racławice zostały oficjalnie zajęte przez Armię Czerwoną, choć zdobyte były już 18 marca o godzinie 13:00. Po 18 marca strona niemiecka odbiła na krótko wieś.


Potok Prega

Niepozorny potok sprawcą wielu nieszczęść

Około 100 lat temu w  ówczesnej głogóweckiej gazecie "Oberglogauer Zeitung" opublikowano serię artykułów pod wspólnym tytułem: "Spis miejsc Racławic Śląskich". Ich autorem był racławicki rektor szkolny (dzisiejszy dyrektor) Josef Pfeifer. Choć niewiele o nim wiadomo, to już na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że był jednym z najwybitniejszych badaczy lokalnej historii.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET