Bezpieczniej na przejeździe kolejowym w Racławicach Śląskich
Zakończyły się prace naprawcze na przejeździe kolejowym przy ulicy Stefana Batorego w Racławicach Śląskich, znajdującym się na 95. kilometrze linii kolejowej nr 137 Katowice-Legnica.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Czy wiedziałeś, że Głubczyce jako pierwsze miały własną "Kolej Wilhelma", a Głuchołazy były niegdyś strategicznym węzłem granicznym, przez który przemykali nie tylko turyści, ale i i… tajni agenci? Że Prudnik czekał ponad 20 lat na pierwszą lokomotywę, a Racławice Śląskie raz spłonęły przez kolejową iskrę?
To tylko ułamek historii, którą odkryjesz w mojej najnowszej książce!
"Śladami Żelaznych Dróg: Kolejowa Historia Prudnika, Głubczyc, Głuchołaz i Pogranicza" to nie tylko publikacja — to fascynująca podróż przez niemal dwa wieki lokalnej historii kolejowej, splecionej z losami ludzi, wojną, polityką, techniką i wielkimi marzeniami o rozwoju.
Nie przegap tej okazji! Jeśli chcesz jako pierwszy otrzymać swój egzemplarz, śledź moje profile i stronę https://inspiracyjnyszop.pl/Sladami-zelaznych-drog-kolejowa-historia-Prudnika-Glubczyc-Glucholaz-i-pogranicza-p95 — już wkrótce ruszy przedsprzedaż z niespodzianką dla pierwszych kupujących (rabat 20zł)!
Kiedy z torów znikają pociągi, zostają tylko opowieści.
Ta książka je ratuje — strona po stronie.
Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.
Zakończyły się prace naprawcze na przejeździe kolejowym przy ulicy Stefana Batorego w Racławicach Śląskich, znajdującym się na 95. kilometrze linii kolejowej nr 137 Katowice-Legnica.
Poniżej przedstawiam moją polemikę z tekstem opublikowanym wczoraj na stronie NTO.pl. Zawarta w nim informacja, jakoby rządowi nie podobało się dofinansowanie projektów z programu Kolej+, w których planuje się kursowanie jedynie czterech par pociągów dziennie - co rzeczywiście zakłada nasze województwo - może stać się wygodnym pretekstem do przerwania prac nad ich realizacją. Nie możemy dopuścić do tego, by takie argumenty, służące wyłącznie przeciwnikom tej inwestycji i prowadzące do dalszej marginalizacji naszego regionu, trafiały do opinii publicznej bez odpowiedzi z naszej strony. Nasze województwo powinno zmienić swoje myślenie na temat liczby pociągów uruchamianych na liniach położonych z dala od Opola. Nasz region, to też jest województwo opolskie.
Już za kilka lat mieszkańcy Głubczyc, Racławic Śląskich i okolicznych miejscowości znów będą mogli korzystać z połączeń kolejowych do Raciborza, a w szerszej perspektywie (przesiadki) do Opola, Wiednia, Bielska-Białej itd.
W nocy z 24 na 25 sierpnia 1996 roku na stacji kolejowej w Kędzierzynie-Koźlu doszło do tragicznego wypadku, który na długo zapisał się w pamięci świadków oraz pasażerów pociągu pospiesznego relacji Kraków Główny - Jelenia Góra.
Po wojnie edukacja w Racławicach Śląskich zaczęła odradzać się z trudem, ale i z ogromnym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Dnia 10 lipca 1945 roku Inspektor Szkolny z Prudnika powierzył Janowi Chramcowi kierowanie miejscową placówką oświatową, która została zorganizowana w budynku przy obecnej ul. Kościelnej - tym samym, w którym przed wojną mieściła się niemiecka szkoła.
Przed wybuchem II wojny światowej, każdej jesieni w tzw. Zakątku Sedanu - nieopodal posiadłości Józefa Cyrusa - organizowano w Racławicach Śląskich wojskowe pikniki. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców wsi i okolic.
207 dzień roku
Wschód słońca: 5:11.
Górowanie słońca: 12:56.
Zachód słońca: 20:42,
Brzask:: 04:31, Zmierzch:: 21:22,
Dzień będzie trwał: 16 godzin i 51 minut.
Imieniny:
Anny, Mirosławy, Grażyny
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny
Kartka z kalendarza
1030 ur.: św. Stanisław ze Szczepanowa - biskup krakowski, męczennik, patron Polski