Święty Mikołaj zawitał do Racławic Śląskich
Tuż po godzinie 17 był w kościele parafialnym, gdzie dla wszystkich dzieci: małych i dużych, rozdał słodkości.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Tuż po godzinie 17 był w kościele parafialnym, gdzie dla wszystkich dzieci: małych i dużych, rozdał słodkości.
Ochotnicza Straż Pożarna w Racławicach Śląskich realizuje zadanie o nazwie.: "Zakup sprzętu na uzupełnienie strat spowodowanych powodzią", o łącznej wartości 20 286,00 zł które jest współfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w kwocie 20 000,00 zł.
Niedawno zakończyły się prace nad odbudową zniszczonego (zmytego) przed powódź wału przeciwpowodziowego w Racławicach Śląskich.
Wszelka pomoc lekarska w nagłych wypadkach sprowadzana była najczęściej z Głogówka. Przez długi czas w Racławicach nie było ani medyka, ani nawet apteki. Najwięcej na medycynie znał się zwykle proboszcz.
Dziś rozpoczyna się Adwent, czyli czterotygodniowy okres przygotowania. Postanowiłem zgromadzić tutaj jak najwięcej informacji o naszych racławickich zwyczajach i symbolice Adwentu.
W najbliższy piątek 6 grudnia Mikołaj w Racławicach Śląskich nie będzie się nudził.
W dniach 03.09 - 30.11.2024 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Racławicach Śląskich realizuje zadania pod nazwą: "Zwiększenie potencjału ratowniczego OSP Racławice Śląskie", które jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.
Ks. Zając urodził się w dniu 4 sierpnia 1892 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu 29 czerwca 1922 roku. Był ostatnim polskim proboszczem w dawnej parafii Buszcze i pierwszym polskim proboszczem w parafii Racławice Śląskie. To informacje pewne, ale są osoby, które twierdzą, że:
Dziś (24.11) przypada wspomnienie św. Katarzyny, która jest także patronką kolejarzy.
W 2024 roku potok Prega wylał aż dwa razy. W lipcu oraz we wrześniu. Z tym potokiem związana jest ciekawa bardzo stara legenda o tzw. Dzikim myśliwym.
Mija 50 lat od momentu fundacji sztandaru kolejowego w Racławicach Śląskich.
W serwisie streamingowym Netflix od wczoraj można oglądać film pt. Sami Swoi początek w reżyserii Artura Żmijewskiego. Część ujęć nakręcono w Racławicach Śląskich.
Krążą często sprzeczne informacje na temat tego, co działo się w Racławicach po 18 marca 1945 roku, po godzinie 13:30, kiedy to oficjalnie i na pewno wieś została zdobyta przez wojska radzieckie.
Głównym wydarzeniem była Msza św. w intencji Ojczyzny.
Kilka dni temu ukazało się nowe wydanie gazety. W niej wiele ciekawych informacji. Szczególnie polecamy:
Jeszcze w tym roku naprawiony ma być wał przeciwpowodziowy w rejonie tzw. Kolonii.
W źródłach pojawiają się informacje jakoby gdzieś w okolicy Racławic w 1945 roku działania prowadziła 20 Dywizja Waffen-SS, tzw. Dywizja Estońskich Grenadierów pod dowództwem SS-Brigadeführera Franza Augsbergera.
Lokalna komórka NSDAP działała w Racławicach Śląskich od lat 30. XX wieku. Główne biuro miała w jednym z budynku, który dziś znajduje się blisko nowej szkoły. W tym artykule opowiem o tym, jak naziści potraktowali wiernych katolików witających w Racławicach kardynała Adolfa Beltrama. Wydarzenie to miało miejsce na rok przed końcem II wojny światowej.
Pierwotnie zakładano, że remont ul. Prudnickiej zakończy się do końca listopada.
W nocy z 10 na 11 maja 1963 roku, planowo 10 minut po północy, do Głogówka od strony Kędzierzyna miał dojechać pociąg towarowy. Tak też się stało. Dyżurny ruchu stacji Głogówek był jednak w tym czasie zajęty ruchem kolejowym na terenie stacji i na semaforze wjazdowym od strony Kędzierzyna nadal był ustawiony sygnał stój.
193 dzień roku
Wschód słońca: 4:54.
Górowanie słońca: 12:55.
Zachód słońca: 20:57,
Brzask:: 04:11, Zmierzch:: 21:40,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 29 minut.
Imieniny:
Jana, Brunona, Bonifacego
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika
Święta i dni nietypowe:
Dzień ludności
Kartka z kalendarza
1892 ur.: Bruno Schulz - prozaik, krytyk literacki, grafik, rysownik