Za dwa miesiące wybory sołtysa
W styczniu lub w lutym w Racławicach Śląskich zostaną przeprowadzone wybory sołtysa. Jak będą wyglądały wybory i jakiej Radzie Sołeckiej kończy się kadencja? Czy przed wyborami sołtys zda relację ze swojej pracy?
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
W styczniu lub w lutym w Racławicach Śląskich zostaną przeprowadzone wybory sołtysa. Jak będą wyglądały wybory i jakiej Radzie Sołeckiej kończy się kadencja? Czy przed wyborami sołtys zda relację ze swojej pracy?
Już za niecały tydzień, 21 listopada punktualnie o godzinie 10:00 odbędzie się pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej w Głogówku.
Ten artykuł powie Wam, co działo się w naszej miejscowości w czasie, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość. Racławice Śląskie 100 lat temu były typową śląską miejscowością. Śmierć, komunizm, partie polityczne, Plebiscyt Górnośląski. Dowiecie się jakie ugrupowanie w samych Racławicach skupiało ponad 1700 członków.
W ramach projektu Racławiczanie dla Niepodległości mieszkańcy naszego sołectwa uczcili setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zobacz ponad 50 zdjęć z uroczystości.
W niedzielę, dniu święta państwowego 11 listopada nasz proboszcz wygłosił (jak zawsze) przepiękne kazanie. Jedna z mieszkanek ufundowała też bukiet 100 goździków w intencji zgody w naszej racławickiej miejscowości.
Szczęśliwcy mogli podejrzeć, jak jutro będzie wyglądało przedstawienie przygotowywane dla wszystkich mieszkańców Racławic Śląskich i zaproszonych gości.
Szkoła Podstawowa w Racławicach Śląskich zaprasza na Wieczornicę z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości.
Sobotę 10 listopada (jeżeli nie wybieracie się na racławicką Wieczornicę Patriotyczną) można spędzić w Czechach.
Piotr Bujak to prawdopodobnie najmłodszy Burmistrz w województwie opolskim i jeden z najmłodszych w kraju. Nie zamierza przeprowadzać rewolucji w Gminie Głogówek. Przedstawiamy wywiad z nowym Burmistrzem Głogówka przeprowadzony tuż po ogłoszeniu wyników.
Zbliżająca się 100 rocznica odzyskania niepodległości to dzień, w którym wywieszenie flagi powinno być przez wszystkich obywateli traktowane jako obowiązek przyjemny do spełnienia. Proszę Was, abyście 11 listopada wywiesili flagę.
Wczoraj w trybie pilnym zwołano na dziś, tj. środę 7 listopada, sesję nadzwyczajną Rady Miejskiej w Głogówku.
Były inwestycje, spotkania i pomoc. Były też kłótnie, zwłaszcza z Tadeuszem Wroną. Niezwykła była sytuacja, w której to mieszkańcy Racławic stanęli w obronie burmistrza. To było 12 bardzo ciekawych lat. Przypominamy je. Zobacz co zyskały Racławice za urzędowania Andrzeja Kałamarza i kiedy Tadeusz Wrona wspierał włodarza gminy, a kiedy był przeciw niemu.
Miało być chyba tak: 800 głosów Pelka, 800 Bujak i reszta na Kałamarza. Wygrana w pierwszej turze i pewna kadencja na kolejne 5 lat. Wyborcy nie chcieli tak prostego scenariusza. Po 12 latach Andrzej Kałamarz pożegna się z najważniejszym stanowiskiem w Gminie Głogówek. Sensacja? Mało powiedziane.
W większości okręgów wyborczych Piotr Bujak okazał się lepszy od Andrzeja Kałamarza. Frekwencja w drugiej turze lepsza, jak w pierwszej.
Szkoła Podstawowa w Racławicach Śląskich zaprasza na Wieczornicę z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości.
W 1963 roku złamanie prawa przez kolejarzy w Głogówku skutkowało tragicznym wypadkiem w Nysie. Lokomotywa, której nie dało się zatrzymać przejechała też przez Racławice Śląskie.
W dniach od 1 do 8 listopada wierni kościoła katolickiego mogą uzyskać odpust zupełny za duszę osoby zmarłej pod zwykłymi warunkami. Uzyskanie takiego odpustu to całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących.
Pytania w naszym konkursie były bardzo trudne i każda z osób, która nadesłała poprawną odpowiedź otrzyma bez losowania nagrodę książkową.
W najbliższą niedzielę 28 października w Domu Ludowym odbędzie się spotkanie z Piotrem Bujakiem, kandydatem na Burmistrza. Początek spotkania o godzinie 19:45.
W sobotę śpimy o godzinę dłużej. Wskazówki zegara cofamy o godzinę do tyłu, z godziny 3 na godzinę 2 w nocy.
192 dzień roku
Wschód słońca: 4:52.
Górowanie słońca: 12:55.
Zachód słońca: 20:58,
Brzask:: 04:10, Zmierzch:: 21:41,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 31 minut.
Imieniny:
Olgi, Kaliny, Benedykta
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Święta i dni nietypowe:
Dzień imprezy
Kartka z kalendarza
1943: "Krwawa niedziela" na Wołyniu. Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały prawie sto wsi w powiatach: horochowskim, kowelskim i włodzimierskim na Wołyniu. Członkowie UPA wspomagani przez ukraińską czerń rozpoczęli systematyczną rzeź ludności polskiej. Tylko w lipcu 1943 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na ponad 500 wiosek, zabijając kilkanaście tysięcy osób. Ogółem liczbę ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu ocenia się na 60-70 tysięcy osób, a z Małopolską na ok. 130 tyś.