Rok 2011 w podsumowaniu
Za nami (no prawie za nami) 2011 rok. Jaki był on dla Racławic Śląskich i mieszkańców naszej miejscowości? Przypomnijmy sobie najciekawsze wydarzenia z ostatnich dwunastu miesięcy oraz zastanówmy, co czeka nas w roku 2012?
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Za nami (no prawie za nami) 2011 rok. Jaki był on dla Racławic Śląskich i mieszkańców naszej miejscowości? Przypomnijmy sobie najciekawsze wydarzenia z ostatnich dwunastu miesięcy oraz zastanówmy, co czeka nas w roku 2012?
Okres wręczania prezentów i dzień, w którym Mikołaj odwiedza nasze domy już minął, ale korzystając w trwającej atmosfery świąt warto wiedzieć, że Świętego Mikołaja można codziennie spotkań w kościele, w Racławicach Śląskich.
Na koncerty kolęd w Racławicach Śląskich nie trzeba już nikogo zapraszać, a nasi orkiestranci mają swoje wierne grono fanów.
Jak co roku tradycyjnie w naszej szkole odbyła się akademia związana z wigilią. Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum brali udział w jasełkach. Inni uczniowie śpiewali kolędy, ja grałam na akordeonie "Cichą Noc", a proboszcz i pani dyrektor składali nam życzenia świąteczne.
Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Wypada więc wspomnieć o zwierzęciu, bez którego nie doszłoby do narodzin Syna Bożego w stajence w Betlejem, bowiem Święta Rodzina nie zdążyłaby tam dotrzeć na czas.
Ostatnia edycja tego największego amatorskiego wyścigu rowerowego odbyła się w 2006 roku. W połowie lat 90-tych wyścig przejechał przez Racławice Śląskie.
W tym roku przyjdzie nam krótko czekać na tegoroczny koncert kolęd. Racławicka orkiestra zaplanowała go na pierwszy dzień świąt.
Nasi strażacy w ostatnim czasie nie narzekają na brak pracy. Dziś w godzinach popołudniowych znów zostali wezwani do akcji.
W poniedziałek na skrzyżowaniu drogi biegnącej z Racławic do Prudnika, na wysokości miejscowości Laskowice doszło do wypadku drogowego.
Dziś około godziny czwartej rano mieszkańców Racławic Śląskich obudziła syrena alarmowa. Po chwili można było usłyszeć ruszających do akcji miejscowych strażaków.
Warto jutro (wtorek) odwiedzić aulę naszej szkoły, ponieważ można zdobyć tam mnóstwo ciekawych rzeczy na nadchodzące święta. Na naszych zdjęciach zobaczysz kilka oferowanych przedmiotów.
Od dziś obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Tak, jak pisaliśmy wcześniej, zamiany w przypadku naszej linii są kosmetyczne. W Boże Narodzenie i Wielkanoc nie pojedzie żaden pociąg!
W dniach 12-13 grudnia, w godzinach od 8 do 16, w auli Zespołu Szkół w Racławicach Śląskich odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy.
We wtorek nasz kościół, jak to już jest w tradycji, odwiedził Święty Mikołaj. Ania Orlita wysłała do nas kilka zdjęć z tego wydarzenia.
Kilka dni temu rozlosowano pary kolejnej, wojewódzkiej rundy Pucharu Polski. Nasz zespół czeka trudne zadanie i pojedynek z III-ligową drużyną.
Współorganizatorzy, krótkofalowcy z Głubczyc, już zapowiedzieli, że będą starali się złożyć odpowiedni projekt, by zyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.
Dziś pamiętamy o 135 rocznicy ukończenia budowy linii kolejowej, która połączyła Racławice Śląskie z Kędzierzynem Koźlem. Tym samym jest to oficjalna data zakończenia budowy kolei podsudeckiej w jej obecnym kształcie. Z tej okazji, już wcześniej, został wydany Kalendarz Kolej Podsudecka 2012.
Zapraszam do lektury artykułu autorstwa Pani Grażyny Orlity, który można było przeczytać w październikowym wydaniu Przyjaciółki. Czasopismo cieszyło się w Racławicach i okolicy ogromną popularnością i zostało rozprzedane w mgnieniu oka.
Miniona niedziela, była pierwszą tegoroczną niedzielą adwentową. Roraty odprawiane są od poniedziałku do soboty o godzinie 17:00.
Zapraszam do lektury artykułu innego, niż wszystkie. Przez kilka dni zbierałem materiały dotyczące tego, jak żyło się w Racławicach w XVIII wieku. Dowiecie się ile było domów i gospodarstw w naszej miejscowości, dlaczego dzieci w wieku 13 lat musiały pracować i to nie u siebie w domu, ale u możnowładców? Kto sprawował władzę we wsi? Dowiesz się, kto jako jedyny we wsi miał prawo do wyrobu wódki? Jakie były podatki (m. in. podatek od kury i jaj). Jak wyglądała umowa małżeńska? Polecam, bardzo ciekawy materiał.
195 dzień roku
Wschód słońca: 4:56.
Górowanie słońca: 12:56.
Zachód słońca: 20:56,
Brzask:: 04:13, Zmierzch:: 21:38,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 25 minut.
Imieniny:
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera, albo św. Henryka, cesarza
Święta i dni nietypowe:
Dzień łapania za pośladki
Kartka z kalendarza
1844: Rozpoczęto budowę Dworca Wiedeńskiego w Warszawie.